דף הבית >> מאמרים
מאמרים          
 
טקס החינה נהוג בקרב יהודי ארצות המזרח, אפריקה ואסיה.
את הטקס עורכים כשבוע לערך לפני החתונה, במרוקו חגגו את טקס החינה ביום שלפני החתונה, סמוך לחזרה מהמקווה ונערך בבית משפחת הכלה.  בטקס החינה החתן והכלה צובעים את ידיהם בצבע החינה.

 

טקס החינה

טקס החינה נהוג בקרב יהודי ארצות המזרח, אפריקה ואסיה. 

את הטקס עורכים כשבוע לערך לפני החתונה, 

בתימן חגגו את טקס החינה שבוע ימים במשך כל השבוע שלפני החתונה,

היום כמו שאר כל העדות הטקס נחגג עם כל המנהגים של תימן אבל מתומצת לערב אחד הערב נחגג עם התלבושות המסורתיות כשהדגש העיקרי הוא הכנת הכלה לטקס המרגש .

טקס חינה תימנית

את החינה אנחנו רגילים לשייך מייד לטקס החינה שלפני החתונה ולראות אותה בקערת החינה, שממנה מורחים את עיסת החינה על ידי הכלה והחתן בטקס חינה.

מהו בעצם צמח החינה? מה מקורו ומהן שימושיו.. 

מהי חינה

תפאורה בחינה מרוקאית


החינה המרוקאית  מתאפיינת בעיצוב העשיר שלה ובצבעוניות שלה.  בבגדי החתן, הכלה והאורחים עצמם, מוזיקה אוטנטית מרוקאית המשלבתנגינה בעוד, תופים מסורתיים, (דרבוקות)וכלי מיתר שונים, וכמובן מאכלים מרוקאיים מסורתיים עשירים בצבעים ובטעמים נפלאים.
המאכל המסמל יותר מכל את סעודת החינה המרוקאית הוא ה"קוסקוס"שגרגיריו הרבים מסמלים שפע ועושר. במרוקאית הוא נקרא "שקשו בלעשוב": קוסקוס בעשבי תיבול יקרים ( קורנית, מיורן וזעפרן).

סעודת החינה

חינה למהדרין בהפרדה, זה האתגר שעמד לפני אורלי משעלי מ"מאמא חינה".עבור מיטל זו הייתה מתנה שלא תשכח כל חייה. 

 "החינה שלי הייתה חינה מהחלומות" אמרה הכלה המאושרת. "ההנאה של כולם הייתה מושלמת, והכי חשוב, היא עמדה בכול התנאים שציפיתי"בעלי השמחה, שתי המשפחות דתיות חרדיות מלוד, התעקשו שטקס החינה יתקיים על פי חוקי הפרדה כהלכה. 

חינה בהפרדה

טקס החינה נהוג בקרב יהודי ארצות המזרח, אפריקה ואסיה. 
את הטקס עורכים כשבוע לערך לפני החתונה, 
בתימן חגגו את טקס החינה שבוע ימים במשך כל השבוע שלפני החתונה,
היום כמו שאר כל העדות הטקס נחגג עם כל המנהגים של תימן אבל מתומצת לערב אחד הערב נחגג עם התלבושות המסורתיות כשהדגש העיקרי הוא הכנת הכלה לטקס המרגש.
 
 

ההבדלים בין העדות בחינה

מאמרים 

טקס החינה התחיל במקור כסימון הכלה לבעלה .בימים הקדומים כל הנישואים נעשו על ידי שידוכים מצד ההורים של שני הצדדים.החתן ראה את הכלה לא יותר ממספר פעמים בודדים.בטקס הנישואים עצמו, הכלה הייתה מכוסה בבגדים יפים וצבוניים ובתכשיטים  רבים שכיסו אותה  כולל הפנים ולא ניתן היה לראות מינימצאת מאחוריה הרעלה עד לאחר טקס הנישואים כשהחתן והכלה ניכנסו להתבודד בחדרם.

הסיבה המקורית לטקס החינה